Turniej o Orła Pułku 4 Piechoty Księstwa Warszawskiego.

admin

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”
Marszałek Józef Piłsudski

Stowarzyszenie Sportowe FutbolGang jako mieszkańcy Płocka jesteśmy dumni z miejsca, w którym na co dzień żyjemy i od wielu lat staramy się godnie go reprezentować poprzez nasze działania organizacyjno – sportowe, a wśród zaproszonych uczestników wydarzeń sportowych pragniemy propagować Płock jako silny ośrodek sportowy w Polsce, a także wskazywać dzieciom i młodzieży wzorce patriotyczne, przybliżając zdarzenia i postaci historyczne związane z naszym pięknym Stołecznym Książęcym Miastem Płock, z historią Mazowsza i naszej ojczyzny – Polski.

W związku z tym przedstawiamy i serdecznie zapraszamy na naszą kolejną sportową i historyczną perełkę – Turniej „O Orła 4 Pułku Księstwa Warszawskiego”, event na otwarcie boiska trawiastego KS Stoczniowca Płock, ul. Kolejowa 3.
Impreza odbędzie się w dniach 16 – 17 IX 2023, dla rocznika 2014 i młodsi, w turnieju weźmie udział 12 – 18 drużyn drużyn z całej Polski, system gry 6+1, czas gry 1 x 20 min, 3 boiska, łączny czas gry drużyn w turnieju 200 minut.

Partnerzy Turnieju:
Stoczniowiec Płock
Płocki Okręgowy Związek Piłki Nożnej / MZPN Delegatura Płock
Festa Italiana
EL-KONS-BUD Grzegorz Błaszkiewicz
Festa Italiana
Wolontariusze Szkoła Podstawowa nr 1 im. Braci Jeziorowskich w Płocku
Jump Planet Płock
Decathlon PŁOCK

Partner Techniczny:
Team-Sport Płock

Partnerzy Medialni:
TV Mazowsze
Tygodnik Płocki
Petronews Płock
KRDP FM

Podziękowania za wsparcie dla
SKORPION PRACOWNIA REKLAMY PIOTR CHYBA oraz Agencja Reklamy MixDigital jest MOC 🙂

ZAPRASZAMY SERDECZNIE KLUBY I AKADEMIE!!!
Kontakt: a.stasko@futbolgang.plo.pl, tel. 604104262 – Andrzej.
z.tomaszewski@futbolgang.plo.pl, tel. 791332324 – Zbyszek.

Zapraszamy także do współpracy potencjalnych partnerów i sponsorów, razem zrobimy wiele, razem przywołamy historię naszego pięknego, książęcego miasta Płocka.

Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miasta Płocka

Główna atrakcja historyczna to grupa rekonstrukcyjna 4 Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego, namioty, armata, pokaz musztry wojsk napoleońskich. Pogadanka historyczna na temat historii powstania 4. Pułku w Płocku i jego udziału w wojnach napoleońskich.
Z innych atrakcji dmuchana zjeżdżalnia, bramka celnościowa, pomiar szybkości strzału i wiele, wiele innych.

Pragniemy upamiętnić uformowanie się, działania i dokonania 4. Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego podczas wojen napoleońskich. Dająć dzieciom i kibicom oprócz dawki sportu i piłkarskich emocji, także żywą lekcję historii.
„Nie czekay w potrzebie, bracie, będziem Polakami. Każdego, kto wstąpi w zaszczytne szeregi czeka chwała dobyta dla sprawy narodowey”.

Pułk 4-ty Piechoty Księstwa Warszawskiego należał do jednostek epoki napoleońskiej, które przebyły całą niemal drogę zmagań i nadziei, jaką podążali Polacy nie dla radości bicia przeciwnika, lecz zabiegania o niepodległość. 4 Pułk Piechoty Księstwa Warszawskiego uformowany został w Płocku tuż po wycofaniu się Prusaków przed świętami Bożego Narodzenia 1806 roku.

Wśród jednostek epoki napoleońskiej pułk 4-ty piechoty przebył drogę chwał i zasłużył na miano jakie Cesarz Francuzów Napoleon Bonaparte wypowiedział o Polakach „Les derniers fideles” – ostatni wierni.
Dowodem zasług może być 18 krzyży Legii Honorowej, jakie z 63 nadanych Polakom otrzymali żołnierze pułku 4-go, między innymi za bitwę pod Fuengirolą i bitwę narodów pod Lipskiem. Pierwsze odznaczenia wręczono już w 1808 roku podczas uroczystości w Płocku. Odznaczono żołnierzy pułku 4-go także Krzyżami Wojskowymi Polskimi (Virtuti Militari).

Next Post

III Szranki Piłkarskie o Miecz Krzywoustego w Miętnem.

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” Marszałek Józef Piłsudski Stowarzyszenie Sportowe FutbolGang jako mieszkańcy Płocka jesteśmy dumni z miejsca, w którym na co dzień żyjemy i od wielu lat staramy się godnie go reprezentować poprzez nasze działania organizacyjno – […]

You May Like